W transformatorach stosuje się kilka rodzajów uzwojeń, najczęściej występującym jest uzwojenie cylindryczne, gdzie oba uzwojenia (pierwotne i wtórne) wykonane są w formie koncentrycznych cylindrów. Oba cylindry osadzone są na jednej kolumnie.Uzwojenie dolne osadzone jest bezpośrednio na kolumnie, a uzwojenie górne na uzwojeniu dolnym.
Oba uzwojenia są oddzielone izolacją, zarówno od kolumny, jak i od siebie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Rdzeń jest obwodem magnetycznym transformatora i służy do przewodzenia strumienia magnetycznego.Składa się on z kolumn, na które nawija się uzwojenie oraz jarzm, które łączą kolumny.Najczęściej rdzeń transformatora wykonuje się z cienkich, odpowiednio izolowanych, silnie nakrzemionych blach, dzięki czemu zmniejsza się straty powstające na skutek prądów wirowych i histerezy. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć.
W ciągu kilkunastu kolejnych lat zaczęto coraz bardziej ulepszać i doskonalić narzędzie zwane transformatorem, zmieniając jego budowę i wynajdując nowsze zastosowania.